دندان پزشکی در کرج | دندانپزشکی در کرج | دندان پزشکی زیبایی در کرج

ارتودنسی متحرک (2)

۱۴:۴۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
آیا استفاده از پلاک‌های متحرک درد دارد؟
خیر، استفاده از ارتودنسی متحرک باعث ایجاد درد در بیماران نمی‌شود. اگرچه ممکن است در هنگام فعال کردن فنرها و پیچ‌ها در ابتدا درد مختصری وجود داشته باشد ولی به‌طور کلی استفاده از ارتودنسی با پلاک متحرک درد ندارد.

مشکل استفاده از این پلاک‌ها چیست؟
مشکل عمده در استفاده، همکاری بیمار در استفاده از این پلاک‌ها می باشد. در روزهای اول استفاده ترشح بزاق زیاد شده و صحبت کردن و قورت دادن آب دهان مشکل می‌شود ولی بعد از چند روز استفاده، بیمار به آنها عادت می‌کند.

نحوه ساختن این پلاک‌ها چگونه است؟
در مرحله اول در دندان پزشکی زیبایی در کرج از بیمار توسط مواد مخصوص قالب‌گیری می‌شود و سپس قالب مورد نظر به لابراتور ارسال می‌شود. با توجه به طرح درمان پلاک مورد نظر ساخته می‌شود.

آیا می‌توان به جای درمان‌های ثابت از پلاک‌های متحرک استفاده کرد؟
خیر، پلاک‌های متحرک امکان کنترل دندان در سه بعد فضا را به صورت دقیق ندارند و نمی‌توانند باعث ایجاد رابطه دقیق دندان‌ها شوند. اگر چه می‌توان برای حرکت‌های یک یا چند دندان به صورت محدود از آنها استفاده نمود ولی امکان کنترل همه دندان‌ها و ایجاد روابط دقیق دندانی با آنها وجود ندارد.

درمان با پلاک‌های متحرک معمولاً چند ماه طول می‌کشد؟
در مواردی که نیاز به حرکت‌های کوچک چند دندان باشد، درمان 3 تا 4 ماه به طول می‌انجامد ولی زمانی که نیاز به درمان‌های افزایش عرض قوس فک به بالا باشد، درمان 6 تا 10 ماه و در موارد درمان‌های ارتوپد یک فکی یا فانکشال به طور متوسط 12 تا 18 ماه درمان به طول می‌انجامد.

آیا می‌توان بصورت طبیعی غذا خورد؟
شما قادر خواهید بود که بصورت طبیعی غذا بخورید. نگه داشتن پلاک در داخل دهان در هنگام غذا خوردن مهم است مگر اینکه پزشک در دندانپزشکی در کرج خلاف آن را توصیه کند. با اینکه ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما به تدریج غذا خوردن با وجود پلاک بر روی دندان‌ها آسان‌تر خواهد شد. پس از هر وعده غذایی پلاک را خارج کرده و آن را پیش از قرار دادن در دهان بطور کامل بشویید. با تقبل قیمت ارتودنسی متحرک مراجعه کننده از مزیت عمده‌ی پلاک‌ها، که قابل برداشتن و گذاشتن آنها می‌باشد، بهره می‌برد.

برای موثر بودن درمان ارتودنسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، مراقبت از دندان‌ها و پلاک بسیار مهم است. به منظور پیشگیری از آسیب به آنها باید:
    از مصرف تافی، آبنبات، آدامس، شکلات و هر نوع شیرینی و غذایی که به دندان‌ها می‌چسبند پرهیز کنید.
    از مصرف نوشیدنی‌های گازدار و مقدار بیش از حد آب میوه پرهیز کنید.
    در هنگام مصرف مواد غذایی سخت مانند سیب، نان ترد یا پیتزا که ممکن است به پلاک‌ها آسیب برسانند مراقب باشید. همیشه آنها را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.

نحوه شستن این پلاک‌ها چگونه است؟
طبق گفته های دندان پزشکی در کرج بهتر است بعد از غذا خوردن و مسواک زدن، پلاک‌ها هم شسته شوند. می‌توان آنها را با آب خالی شست و علاوه بر آن امکان شستشوی آنها با مواد شستشو دهنده مانند مایع ظرف شویی هم هست، البته قرص‌های مخصوصی نیز وجود دارند که بیمار می‌تواند پلاک را داخل لیوان بگذارد و قرص را داخل آن بگذارد تا پلاک تمیز شود.

معمولاً چه مدت در طول روز باید از این پلاک‌ها استفاده کرد؟
پلاک‌های متحرک باید حتی‌الامکان در تمامی ساعات جز زمان غذا خوردن و مسواک زدن استفاده شوند، حتی در هنگام خواب نیز باید از آنها استفاده کرد.

پلاک‌های نگهدارنده در پایان درمان هم از این نوع پلاک‌ها هستند؟
اگرچه جنس و نحوه ساخت پلاک‌های نگهدارنده مانند پلاک‌های متحرک می‌باشد ولی وظیفه درمانی آنها متفاوت است. پلاک‌های نگهدارنده وظیفه نگه داشتن دندان‌ها را در موقعیت نهایی بر عهده دارند و معمولاً باعث حرکت دادن دندان‌ها نمی‌شوند. برعکس پلاک‌های متحرک فعال دارای اجزایی هستند که باعث حرکت دندان ها به موقعیت مورد نظر می‌شود.

با تقبل قیمت ارتودنسی متحرک مراجعه کننده از مزیت عمده ی پلاک ها، که قابل برداشتن و گذاشتن آنها می باشد ، بهره میبرد. بنابراین بیمار می تواند در موقع غذا خوردن آن ها را از دهان خارج کرده و بعد از غذا خورد آن را در داخل دهان بگذارد.