دندان پزشکی در کرج | دندانپزشکی در کرج | دندان پزشکی زیبایی در کرج

ارتودنسی متحرک (1)

۱۴:۴۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
پلاک متحرک چیست؟
این پلاک‌ها در دندانپزشکی در کرج به عنوان بریس‌های متحرک یا دستگاه‌های فانکشنال مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیمار می‌تواند آن را از دهان خود خارج کند.

بریس‌های متحرک
این بریس‌ها به صورت باکس‌های پلاستیکی نامرئی وجود دارند. بریس نامرئی روشی برای درمان نامرتبی‌های ساده‌ی دندان‌ها در بزرگسالان می‌باشد. با اینکه پلاک را می‌توان برای تمیز کردن یا در حین ورزش های تماسی جدا کرد، اما در سایر اوقات توصیه میشود داخل دهان باشد تا موثر عمل کند.

بریس‌های فانکشنال
دستگاه‌های فانکشنال متحرک نیز وجود دارند که معمولاً برای درمان ارتودنسی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستگاه‌های متحرک در دندان پزشکی زیبایی در کرج دارای یک پایه‌ی اکریلیک و قطعاتی از جنس فولاد ضد زنگ برای محکم نگه داشتن پلاک بر روی دندان‌ها می‌باشند. حرکت دندان‌ها با تغییر شکل فنرهای فولادی ضد زنگ که توسط دندانپزشک فعال می‌شوند حاصل می‌گردد، بطوری که با حرکت آنها به شکل اولیه‌ی خود دندان‌های نامرتب را نیز با خود می‌کشند یا فشار می‌دهند. یک پلاک متحرک به راحتی بر روی دندان‌ها سوار شده و قابل تنظیم شدن و حرکت است.

دلایل استفاده از پلاک‌های متحرک ارتودنسی
پلاک‌های متحرک در دهان‌های ارتودنسی، به دو دلیل مهم بکار می‌روند:
1- حرکت‌های تک دندانی یا گسترش عرض فک بالا در سنین کودکی
2- درمان‌های ارتوپدیک فکی یا به اصطلاح درمان‌های فانکشنال

مزیت عمده‌ی پلاک‌ها، قابلیت برداشتن و گذاشتن آنها می‌باشد. بنابراین بیمار می‌تواند در موقع غذا خوردن آنها را از دهان خارج کرده و بعد از غذا خورد آن را در داخل دهان بگذارد. مشکل اصلی آنها در این است که برای بدست آوردن نتیجه، بیمار باید مدتی آنها را استفاده کند.

پلاک‌های متحرک فانکشنال چه کاری انجام می‌دهند؟
این پلاک‌ها در مواردی که به شکل فکی در بیمار وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پلاک‌های فانکشنال با تغییر موقعیت فک و با استفاده از عضلات بیمار باعث اصلاح ناهنجاری‌های فکی می‌شوند. معمولاً این پلاک‌ها در مواردی که فک پایین عقب رفته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند. نوع دیگری از این پلاک‌ها در مواردی که فک پایین جلو باشد همراه با دستگاه‌های خارج دهانی در صدد ناهنجاری‌ها به بیمار کمک می‌کند.

مزایا و معایب
پلاک‌های متحرک به بیماران در حین فرایند درمان کنترل بیشتری می‌دهند و بسیاری از بیماران آزادی عمل برای بیرون آوردن پلاک‌ها را ترجیح می‌دهند. در این صورت غذا خوردن نیز آسان می‌شود و می‌توان دندان‌ها را بطور مناسب تمیز کرد که به کاهش خطر بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان کمک می‌کند. بسیاری از پلاک‌های متحرک مانند پلاک‌های شفاف نیز غیرقابل تشخیص بوده و در نتیجه از لحاظ زیبایی در طول فرایند درمان بسیار مناسب هستند.

طبق صحبت های دندان پزشکی در کرج از معایب پلاک‌های متحرک این است که فرایند درمان پیچیده‌تر بوده و باید به خاطر داشته باشید که ترازکننده‌ها را تعویض کنید و آنها را مرتب وارد و خارج دهان کنید. همچنین موفقیت درمان به شدت بستگی به خود بیمار دارد. در صورت سهل‌انگاری در استفاده از الاینرها در زمان مورد نیاز، ممکن است درمان به اندازه‌ای که امید داشته‌اید موفق نباشد.