دندان پزشکی در کرج | دندانپزشکی در کرج | دندان پزشکی زیبایی در کرج

ارتودنسی لینگوال یا مخفی (2)

۱۰:۵۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
ساز و کار عملکرد ارتودنسی لینگوال در دندانپزشکی در کرج:
چون بریس ارتودنسی لینگوال پشت دندان‌ها (در سمت زبان و کام) و نه جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرد، جایگزین مناسبی برای افرادی به شمار می‌رود که می‌خواهند بدون جلب توجه و دیده شدن بریس‌ها دندان‌ها را مرتب کنند.
مرحله اول ارتودنسی لینگوال قالب گیری از دندان‌ها و ارسال قالب به لابراتوار است تا براکت دقیقاً متناسب با وضعیت دندان‌ها و اندازه فک بیمار ساخته شود. متخصص ارتودنسی در دندان پزشکی زیبایی در کرج پس از تهیه براکت بعد از حدود 6 هفته با استفاده از سیمان بریس‌ها را روی سطح داخلی دندان‌ها می‌چسباند.
در ارتودنسی لینگوال نیز مانند روش‌های قدیمی‌تر فشار ملایم اما مداومی بر دندان‌ها وارد می‌شود تا دندان‌ها به آهستگی به سمت موقعیت مناسب جابجا شوند.

مدت زمان درمان با ارتودنسی لینگوال در دندان پزشکی در کرج:
درمان با ارتودنسی لینگوال بسته به شدت به هم فشردگی دندان‌ها یا اختلال‌های فکی و دندانی موجود 18 تا 36 ماه طول می‌کشد.

انواع ارتودنسی لینگوال در دندانپزشکی در کرج:
برند مناسب با توجه به پیشنهاد متخصص ارتودنسی در دندان پزشکی زیبایی در کرج و ترجیح بیمار انتخاب می‌شود. ساز و کار عملکرد تمام بریس‌ها، صرف نظر از شرکت سازنده آن، یکسان است و تفاوت تنها به طراحی و شیوه اتصال و محکم کردن بریس‌ها به پشت دندان مربوط می‌شود. پرکاربردترین برندهای ارتودنسی لینگوال عبارت‌اند از:
    اینکاگنیتو
    آی بریسز
    این اویشن
    سیستم لینگوال سبک STb
    لبخند مطمئن لینگوال QT

مراقبت از بریس‌های لینگوال:
مانند تمام ارتودنسی‌ها رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های لثوی یا پوسیدگی دندان ضروری است. به این منظور باید اقدامات زیر انجام شود:
    حداقل دو بار در روز مسواک زدن
    استفاده از مسواک با الیاف گرد و نرم برای تمیز کردن خط لثه و دندان‌ها
    استفاده روزانه از نخ دندان یا مسواک بین دندانی (در صورت وجود فاصله بین دندانی) برای از بین بردن پلاک و ذرات غذای باقی مانده بین دندان‌ها
    استفاده از وسیله آبپاشی دهان برای بیرون راندن ذرات غذای گیر کرده در اطرف براکت‌ها و دندان‌ها
    استفاده از دهانشویه‌های فلورایددار برای تقویت دندان‌ها

پاکسازی تخصصی دندان‌ها هر 6 ماه یک بار باید انجام شود. طبق صحبت های دندان پزشکی در کرج عادت‌های روزانه مربوط به بهداشت دهان و دندان مانند دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان از تجمع پلاک‌ها و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.
مشکلات ناشی از درمان با بریس‌های لینگوال ممکن است بریس‌های لینگوال زبان را تحریک کند و باعث حساسیت و درد آن شود. پوشاندن بریس‌های دندان‌های پایین با موم مانع از آسیب دیدن زبان می‌شود. برخی بیماران در گفتار و تلفظ واژه‌ها با مشکل روبرو می‌شوند. البته بیمار پس از مدتی به بریس‌های پشت دندان عادت می‌کند و به راحتی صحبت می‌کند.

نقطه ضعف‌های درمان ارتودنسی عبارت است از:
    بزرگترین مشکل این است که عادت کردن به وجود بریس‌های پشت دندان دشوار و زمان‌بر است.
    در مجموع هر دوره درمان ارتودنسی لینگوال زمان‌برتر از ارتودنسی معمولی است.
البته اهمیت این نقطه ضعف‌ها و میزان ناراحت کننده بودن آن‌ها با توجه به پیشرفت‌های مستمر حاصل شده در زمینه طراحی سیستم‌های لینگوال روز به روز کمتر می‌شود و دیگر چندان مشکل آفرین نیستند.

هزینه‌ی ارتودنسی لینگوال:
بازگشت هزینه ارتودنسی با سود فراوان همراه است و جذابیت و اعتماد به نفس را به ارمغان می‌آورد؛ البته ارتودنسی لینگوال شرایط خاص و هزینه‌های بالاتری دارد. چون بریس‌ها پس از قالب‌گیری و به صورت سفارشی تهیه می‌شود، هزینه نسبت به دیگر ارتودنسی‌ها بالاتر است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین کننده هزینه، قیمت مواد مورد استفاده است: براکت و سیم روی هر دندان به طور جداگانه قرار می‌گیرد. دندانپزشک در دندان پزشکی زیبایی در کرج به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین بریس لینگوال را انتخاب کنید.